برای هالوتراپی، یک اتاق نمک خانگی بسازید

برای هالوتراپی، یک اتاق نمک خانگی بسازید

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

تابه‌حال توجه کرده‌اید که وقتی چند روز را در ساحل می‌گذرانید، تنفس شما راحت‌تر و عمیق‌تر می‌شود؟ اتاق‌های نمک هم همین تأثیر را دارند و به همین هدف ساخته می‌شوند.

معادن نمک بسیاری در جهان وجود دارد، اما برای اکثر افراد، امکان رفتن به این معادن وجود ندارد تا به‌طور منظم در معرض هوای شور قرار بگیرند.

با رفتن به ساحل هم می‌توان همین نتیجه را گرفت، اما این کار هم برای بسیاری افراد عملی نیست. بنابراین، از زمانی‌که نمک درمانی خشک موردتوجه قرار گرفته، تلاش شده است که محیط‌هایی مشابه برای این منظور ساخته شود که به‌سادگی در دسترس افرادی باشند که به آن‌ها نیاز دارند.

بدین ترتیب ساخت اتاق‌ها و غارهای نمک در سراسر اروپا و پس‌ازآن در انگلستان، استرالیا و آمریکای شمالی رایج شد.

اتاق نمک یا غار نمک، فضایی بسته با تهویه کاملاً کنترل‌شده و میزان مشخصی از ذرات نمک در هوا است. در این فضاها، دستگاهی به نام هالوژناتور، ذرات نمک را وارد هوا می‌کند و این ذرات از طریق تنفس وارد ریه شما می‌شوند. ذرات نمک موجود در فضا، بسیار ریز هستند و به‌راحتی استنشاق می‌شوند، و برای سلامت دستگاه تنفسی، مفید هستند.

اتاق نمک

در اتاق‌های نمک، اغلب تعدادی سنگ یا گوی نمک هیمالیایی وجود دارد. این سنگ‌های نمک، با آزاد کردن یون‌های منفی تأثیر مثبتی روی روحیه دارند و استرس را کاهش می‌دهند. چنین فضایی می‌تواند آرامش‌بخش و مناسب مدیتیشن یا یوگا باشد، اما برای ایجاد اتاق یا غار نمک به‌منظور نمک درمانی، وجود دستگاه هالوژنراتور، ضروری است.

برای نمک درمانی، استنشاق آئروسل نمک خشک ضروری است، بنابراین برای ایجاد اتاق نمک در خانه جهت استفاده‌های درمانی، باید از هالوژنراتور استفاده کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید اتاق نمک استانداردی در خانه داشته باشید.

چرا باید از اتاق نمک خانگی استفاده کنید؟

جلسات نمک درمانی معمولاً ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و هزینه زیادی دارد. گذشته از این، برای رفتن به یک مرکز نمک درمانی باید زمان زیادی را صرف رفت‌وآمد کنید.

علاوه بر این، مراکز نمک درمانی عمومی هستند و افرادی با بیماری سرماخوردگی یا بیماری‌های مسری دیگر برای درمان به این مراکز مراجعه می‌کنند. بنابراین، در صورت استفاده از اتاق نمک در این مراکز، این خطر وجود دارد که به بیماری‌های مختلف مبتلا شوید.

حتی اگر افرادی که هم‌زمان با شما در اتاق نمک هستند بیماری مسری نداشته باشند، قطعاً نمی‌خواهید صدای سرفه و دفع خلط آن‌ها آرامش شما را به هم بزند.

بهترین سنگ نمک برای شما کدام است؟ + جدول راهنمای سایز
بیشتر بخوانید

اگر وقت و بودجه کافی دارید و با استفاده از اتاق‌های نمک عمومی مشکلی ندارید، احتمالاً نیازی به اتاق نمک خانگی نخواهید داشت. همچنین اگر هرچند وقت یک‌بار می‌خواهید از اتاق نمک استفاده کنید، نیازی نیست هزینه زیادی را صرف ایجاد اتاق نمک در خانه کنید. در عوض می‌توانید به مراکز نمک درمانی عمومی مراجعه و از امکانات آن‌ها استفاده کنید.

اگر به دنبال انجام نمک درمانی در محیطی آرام و خصوصی هستید، بهتر است اتاق نمک خود را در خانه بسازید. همچنین اگر عضوی از خانواده شما بیماری خاصی دارد که فکر می‌کنید نمک درمانی می‌تواند به بهبود او کمک کند، بازهم داشتن اتاق نمک در خانه بسیار مفید خواهد بود.

بااین‌حال، پیش از آنکه هزینه زیادی را صرف ایجاد اتاق نمک در خانه کنید، بهتر است ابتدا جلساتی را در یک مرکز نمک درمانی عمومی بگذرانید و ببینید که آیا نمک درمانی روی بیماری شما مؤثر است یا نه.

گزینه‌های نمک درمانی در خانه

اگر تصمیم گرفته‌اید فضایی را برای هالوتراپی در خانه خود ایجاد کنید، چند گزینه پیش رویتان است که می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

یکی از گزینه‌ها، تختِ نمک درمانی است که به‌صورت آماده در بازار موجود است. این تخت به‌راحتی به دیوار نصب می‌شود و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. چنین تختی را گاهی با نام باکس نمک درمانی می‌شناسند، زیرا در اصل باکس شفافی است که شما در آن دراز می‌کشید و هوای شور در اطراف شما به گردش در می‌آید. این تخت را به‌راحتی می‌توانید در اتاق‌ها و قسمت‌های دیگر خانه نصب کنید.

گزینه دیگر، محفظه نمک است. محفظه نمک معمولاً یک یا دونفره است و تقریباً به‌اندازه یک سونا، فضا را اشغال می‌کند. این غرفه‌ها به‌راحتی سرهم می‌شوند و با دسترسی به یک پریز برق، به‌سادگی آماده استفاده هستند. به‌علاوه، با استفاده از این محفظه‌ها نگرانی خاصی در مورد تهویه و یا مجوز ساخت‌وساز نخواهید داشت. آن‌ها به دلیل اندازه جمع‌وجوری که دارند، گزینه مناسبی برای استفاده در خانه به شمار می‌آیند.

گزینه بعدی، خرید اتاق نمک پیش‌ساخته و قابل‌حمل است. انتخاب این گزینه، بسیار ساده‌تر از ساخت یک اتاق نمک است. هرچند اتاق‌های پیش‌ساخته، حق انتخاب شما را برای شخصی‌سازی محدود می‌کنند و باید تلاش کنید اتاقی را پیدا کنید که با فضای شما متناسب باشد. برای نصب و سرهم کردن درست این اتاق‌ها، بهتر است از یک فرد حرفه‌ای بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

گزینه‌های نمک درمانی در خانه

آخرین گزینه‌ای که وجود دارد، طراحی و ساخت اتاق نمک اختصاصی برای خودتان است. برای ساخت این اتاق، چه از کمک متخصصان استفاده کنید و چه خود شما آن را به‌عنوان یک پروژه انجام دهید، این امکان را خواهید داشت که به‌دلخواه خود و متناسب با فضایی که دارید، در هرکجای خانه آنچه را که می‌خواهید، بسازید.

این گزینه همچنین به شما امکان می‌دهد با توجه به بودجه‌ای که دارید، یک اتاق نمک بسازید و بعداً با توجه به نیازها و بودجه‌ای که دارید، امکانات بیشتری را به آن اضافه کنید.

درصورتی‌که قصد خرید اتاق نمک پیش‌ساخته را داشته باشید، احتمالاً باید یک اتاق نو بخرید. هالوتراپی، روش درمانی نسبتاً جدیدی است و در حال حاضر تولید اتاق‌های نمک پیش‌ساخته چندان گسترده نیست و به‌سادگی نمی‌توان این اتاق‌ها را به‌صورت دست‌دوم خریداری کرد.

افرادی که سرمایه‌ای را صرف خرید تخت، محفظه و یا اتاق‌های نمک پیش‌ساخته کرده‌اند، آن‌ها را به دلایل بهداشتی خریده‌اند و ازآنجاکه پول زیادی را روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دیگر تمایلی به فروش این لوازم ندارند. بنابراین شما باید بسیار خوش‌شانس باشید که بتوانید مورد دست‌دومی پیدا کنید، اما به‌احتمال‌زیاد مجبور خواهید بود تخت، محفظه یا یک اتاق پیش‌ساخته نو بخرید و یا کلاً اتاق نمک مختص خودتان را بسازید.

نکات اساسی در مورد ساخت اتاق نمک شخصی

دلایل زیادی برای ساخت اتاق نمک اختصاصی در خانه وجود دارد، اما قبل از این‌که بخواهید چنین اتاقی بسازید، لازم است به چند نکته اساسی توجه کنید. در ادامه به ۱۰ نکته اشاره می‌کنیم که دانستن آن‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری و ساخت اتاق نمک مناسب به شما کمک کند.

۱. اتاق نمک شما برای راه‌اندازی هالوژنراتور، لامپ‌های سنگ نمک، روشنایی، سیستم صوتی، سیستم گرمایش، رطوبت‌گیر و سیستم تهویه، به برق نیاز دارد.

۲. با توجه به چیزی که می‌خواهید بسازید و امکاناتی که در آن نیاز دارید، باید در مورد مجوزهای ساخت‌وساز به‌طور دقیق تحقیق کنید.

۳. حفظ تهویه و رطوبت مناسب، برای سلامتی و ایمنی و نگهداری اتاق نمک مهم است. برای اطمینان از این موارد کلیدی، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. در برخی موارد، ممکن است اصولی مهم در ساخت اتاق وجود داشته باشد که رعایت آن‌ها برای نصب سیستم‌های گرمایش و تهویه، ضروری باشد.

۴. مایعات و اتاق‌های نمک باهم سازگاری ندارند. در مراکز عمومی نمک درمانی، به مراجعین اجازه داده نمی‌شود با آب یا نوشیدنی‌های دیگر وارد اتاق یا غار نمک شوند. این مسئله در درجه اول به این دلیل است که مایعات می‌توانند به دیوارها، کف، سنگ‌های نمک و یا کیفیت نمک موجود در اتاق آسیب برسانند. درصورتی‌که اتاق نمک خودتان را بسازید، می‌توانید با خود به آنجا آب ببرید، اما بهتر است آب داخل بطری دربسته باشد. اگر ترجیح می‌دهید وقتی وارد اتاق نمک می‌شوید، آب همراهتان نباشد، حتماً قبل و بعد از جلسه نمک درمانی، آب کافی بنوشید.

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

نکته مهمی که باید موردتوجه قرار دهید این است که اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق نمک خود را از سنگ نمک هیمالیایی بسازید، اتاق نمک شما باید کاملاً از رطوبت به دور باشد. رطوبت می‌تواند به دیوارها آسیب برساند و از عمر اتاق نمک، کم کند. بهتر است اتاق نمکتان را در فضای بسته یا سرپوشیده بسازید تا در معرض رطوبت قرار نگیرد.

۵. نوشیدن الکل، قبل یا در طول جلسه نمک درمانی توصیه نمی‌شود. الکل و نمک هر دو باعث کم‌آبی بدن می‌شوند و در کنار هم ترکیب خوبی به نظر نمی‌رسند.

۶. با توجه به شواهد، نمک درمانی برای پوست هم مفید است، حتی می‌تواند به بهبود برخی از بیماری‌های پوستی کمک کند. بنابراین اکثر افرادی که در جلسات نمک درمانی شرکت می‌کنند،‌ به‌گونه‌ای لباس می‌پوشند که قسمت‌های آسیب‌دیده پوستشان در معرض نمک قرار گیرد. در مراکز عمومی نمک درمانی، افراد معمولاً حوله حمام، تاپ و شلوارک، شلوار یوگا و یا تی‌شرت می‌پوشند. به خاطر داشته باشید لباس‌هایی که در جلسات نمک درمانی می‌پوشید، پر از گرد نمک می‌شوند. بنابراین لباس‌هایی بپوشید که به‌راحتی قابل شستشو باشند.

۷. حسگرهای آئروسل در بسیاری از اتاق‌های نمک استفاده نمی‌شوند، اما به‌کارگیری آن‌ها در اتاق نمک خانگی‌تان ایده خوبی است، به‌خصوص که این اتاق‌های خانگی به‌طور مداوم توسط یک متخصص مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. ثابت نگه‌داشتن غلظت و خشک نگه‌داشتن نمک در فضای اتاق نمک بسیار مهم است و حسگر آئروسل می‌تواند در این کار به شما کمک کند.

۸. طبق گفته انجمن نمک درمانی، برخی از افراد، ازجمله افرادی که دارای بیماری‌های مسری، تب، زخم‌های باز، سرطان، فشارخون شدید، اختلالات روانی و سل هستند، نباید در جلسات هالوتراپی شرکت کنند.

آن‌ها همچنین اعتقاد دارند که زنان باردار باید قبل از قرار دادن نمک درمانی در رژیم سلامتی خود، با پزشک مشورت کنند.

انجمن نمک درمانی

۹. درحالی‌که این روش درمانی ظاهراً برای کودکان و حیوانات بی‌خطر است، اما هرگز نباید کودکان و حیوانات خانگی خود را بدون نظارت در اتاق نمک رها کنید. اگرچه استنشاق هوای شور ممکن است برای سلامتی مفید باشد، اما میزان بیش‌ازحد آن می‌تواند مضر باشد. کودکان طعم نمک را دوست دارند و ممکن است دیوارها را لیس بزنند. حیوانات نیز نمک را لیس می‌زنند و ممکن است از نمک نرم کف اتاق به‌عنوان دستشویی استفاده کنند.

۱۰. اگر می‌خواهید از اتاق نمک درمانی شخصی‌تان، برای درمان یک بیماری خاص استفاده کنید، حتماً در این زمینه تحقیق کنید که متخصصان چه غلظتی از نمک و چه مدت‌زمانی را برای جلسه درمانی توصیه می‌کنند.

گزینه‌های مناسب برای دیوار اتاق نمک خانگی

اگر بودجه کافی برای پوشش یک یا چند دیوار با سنگ نمک‌های هیمالیا را دارید، این سنگ نمک‌ها گزینه مناسبی برای داشتن دیوارهایی جذاب و خیره‌کننده هستند. در این دیوارها می‌توان از نور پس‌زمینه استفاده کرد تا فضایی گرم در اتاق نمک ایجاد شود. درخششی گرم برای فضای بیشتر ایجاد کنند. بااین‌حال، سنگ نمک هیمالیایی ارزان نیست، بنابراین ممکن است در بودجه بسیاری از افراد نگنجد.

گزینه دیگر، پوشاندن دیوارهای معمولی با خرده‌سنگ‌های نمک و یا لایه‌ای از نمک است. مراکز عمومی نمک درمانی، در آغاز کار، بافت نمکی را روی دیوارها اسپری می‌کردند تا احساس و ظاهر غار نمک را ایجاد کنند. این کار، هزینه بسیار کمتری نسبت به استفاده از سنگ‌های نمک دارد. به‌علاوه، اسپری نمک بسیار سبک است و اگر در مواردی وزن زیاد سنگ‌های نمک باعث مشکل شود، این شیوه گزینه مناسبی است برای ایجاد دیوارهای نمکی.

گزینه‌های مناسب برای کف اتاق نمک خانگی

برای کف اتاق نمک، می‌توانید از پوشش‌های مختلفی استفاده کنید، ازجمله چوب، سرامیک، آجر معمولی و سنگ نمک. رایج‌ترین گزینه‌ای که در مراکز عمومی نمک درمانی استفاده می‌شود، لایه ضخیمی از نمک نرم است که شبیه شن و ماسه ساحل دریاست. این پوشش بیشتر برای زیبایی است، زیرا هالوژناتور ذرات ریز نمک را در هوا پخش می‌کند که برای سلامتی بسیار مفید است.

اگر می‌خواهید اتاق نمک خانگی خود را بسازید و از آن به‌عنوان روش درمانی مکملی برای کودکان مبتلا به بیماری‌های آسم، آلرژی، مشکلات سینوسی، و یا بیماری‌های پوستی، استفاده کنید، پوشش کف اتاق با نمک نرم، نیز گزینه مناسب و جذابی است.

اگر می‌خواهید از سنگ نمک هیمالیایی برای پوشش کف استفاده کنید، حتماً به فکر سیستم گرمایش از کف هم باشید تا یون‌های منفی بیشتری آزاد شوند و بتوانید بهره بیشتری از اتاق نمکتان ببرید.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *