روش‌های مراقبت از سنگ نمک

روش‌های مراقبت از سنگ نمک

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

همان‌طور که می‌دانید و پیش‌تر نیز گفتیم، سنگ نمک دارای خواص فراوانی است. خواصی که هم ازنظر روحی و هم ازنظر جسمی می‌تواند در بهبود و حفظ سلامت شما بسیار تأثیرگذار باشد. این خود می‌تواند دلیل محکمی برای نگهداری سنگ نمک در خانه و یا محل کار باشد.

حال که تصمیم به نگهداری سنگ نمک با هر شکل و شمایل و در هر محیطی که به آن احساس نیاز می‌کنید، گرفته‌اید، خوب است که با روش‌های نگهداری و یا پاک‌سازی سنگ نمک نیز آشنا شوید. سنگ نمک دارای انرژی‌های بسیاری است، پس حتماً باید زمانی را به پاک‌سازی آن اختصاص دهید تا از تأثیر صد در صد آن مطمئن شوید.

آنچه ما در ادامه این مطلب به آن می‌پردازیم، روش‌های مراقبت، نگهداری و پاک‌سازی از سنگ نمک است.

چگونه سنگ نمک را نگهداری کنیم؟

نگهداری درست از سنگ نمک، تأثیر آن را دوچندان می‌کند. پس بهتر است اصول مربوط به مراقبت را همواره رعایت کنید.

۱. رطوبت

اولین نکته‌ای که در رابطه با سنگ نمک باید مدنظر قرار دهید، تأثیر رطوبت بر روی آن است. اگر سنگ نمک شما در محیطی مرطوب قرار بگیرد، از کیفیت آن کاسته شده و قطعاً به‌مرورزمان تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. از طرفی اگر از چراغ‌های سنگ نمک استفاده می‌کنید، به دلیل اتصالات برقی این چراغ‌ها، قرار دادن آن‌ها در محیطی مرطوب می‌تواند خطرآفرین نیز باشد. شما می‌توانید سنگ نمک را در یک قالب چوبی و یا پلاستیکی محکم قرار دهید تا از ورود و برخورد آب با آن جلوگیری کنید.

چگونه سنگ نمک را نگهداری کنیم؟

۲. محل قرارگیری

این‌که سنگ نمک و یا چراغ سنگ نمک خود را در کجا قرار دهید، اهمیت زیادی دارد. پیش‌تر از محل‌های مناسب برای قرار دادن سنگ نمک نام بردیم. نکته‌ای که اینجا در رابطه با نگهداری سنگ نمک اهمیت پیدا می‌کند، تکیه ندادن آن به‌ جایی مانند دیوار است. سعی کنید سنگ نمک را در محلی بگذارید که اطراف آن باز باشد و هوا بتواند از تمام زوایای آن عبور کند.

۳. جذب بالا

در این روش نگهداری ابتدا به خاصیت جذب بالایی که سنگ نمک دارد می‌پردازیم. یادتان باشد در وهله اول شما از سنگ نمک برای آزادسازی یون‌های منفی و خواص درمانی آن استفاده می‌کنید، پس باید در تمیز نگه‌داشتن محیط اطراف آن نیز بکوشید. یک سنگ نمک تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، می‌تواند تأثیرگذاری بسیار بالاتری داشته باشد.

۴. عدم تماس با فلز

ازآنجایی‌که وظیفه سنگ نمک آزادسازی یون‌های منفی و خنثی کردن خواص نامطلوب یون‌های مثبت است، بهتر است آن را در تماس با فلزات قرار ندهید تا در وظیفه‌ای که دارد، اختلالی ایجاد نشود.

۵. نور

نور آفتاب یکی دیگر از عوامل تخریب‌کننده سنگ نمک است. سعی کنید سنگ نمک خود را در محلی خشک و خنک و ترجیحاً تاریک قرار دهید. هر چه نور آفتاب کم‌تری به سنگ نمک بتابد، عمر آن نیز طولانی‌تر خواهد بود.

چرا چراغ سنگ نمک بخریم؟

چراغ سنگ نمک، چه مدت می‌تواند روشن بماند؟

برای خیلی‌ها این سؤال پیش می‌آید که آیا اگر چراغ سنگ نمک و یا آباژورهای تزئینی ساخته‌شده از سنگ نمک در تمام مدت روز روشن باشند، اشکالی برای نمک ایجاد می‌شود یا نه؟ در جواب به این سؤال اول باید به این نکته اشاره کنیم که روشن بودن چراغ باعث گرم شدن سنگ نمک و آزادسازی یون‌های منفی در پی آن می‌شود. این همان انتظاری است که ما از استفاده از چراغ سنگ نمک داریم. پس روشن است که هرچقدر این چراغ، مدت‌زمان طولانی‌تری روشن بماند، عمل آزادسازی یون‌های منفی و از بین بردن یون‌های مثبت نیز بیش‌تر اتفاق می‌افتد.

بااین‌حال ممکن است با این روش، لامپ چراغ سنگ نمک که البته یک لامپ کم‌مصرف است، خیلی زودتر بسوزد. پس شاید بهترین پیشنهاد این باشد که چراغ سنگ نمک را ترجیحاً در شب، برای تزئین و یا به‌عنوان چراغ‌خواب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که سنگ نمک بدون لامپ هم خواص فراوانی دارد. پس در طول روز و با خاموش بودن لامپ آن، بازهم تأثیرات مثبت سنگ نمک را به شما منتقل خواهد شد. نکتهٔ دیگر این‌که اگر قرار است برای مدت طولانی چراغ سنگ نمک را روشن نگه‌دارید، باید حتماً مراقب باشید که محل قرارگیری سنگ نمک مرطوب نباشد. زیرا روشن بودن چراغ در محلی مرطوب می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

آیا سنگ نمک ذوب می‌شود؟

وقتی از سنگ نمک به‌عنوان جاشمعی و یا محلی برای قرار دان لامپ استفاده می‌کنید، ممکن است دچار این نگرانی شوید که آیا سنگ نمک شما ذوب می‌شود یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که از قرارگیری سنگ نمک در مقابل آتش و یا گرمای فراوان، هیچ واکنشی به وجود نخواهد آمد و سنگ نمک شما ذوب نخواهد شد.

البته شاید بهتر باشد که نمک با آتش برخوردی نداشته باشد. یعنی اگر قرار است بر روی آن شمع‌های تزئینی قرار دهید، ترجیحاً شمع را طوری قرار دهید که آتش در تماس با سنگ نمک قرار نگیرد. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، نور مستقیم خورشید به‌شدت برای سنگ نمک ضرر دارد.

چراغ سنگ نمک، چه مدت می‌تواند روشن بماند؟

چگونه می‌توان سنگ نمک را پاک‌سازی کرد؟

اگر از سنگ نمک برای ایجاد فضایی سالم همراه باانرژی مثبت استفاده می‌کنید، بدانید که پاک‌سازی آن برای بهبود عملکرد، از اهمیت بالایی برخوردار است. سنگ نمک قرار است محیط شما را از هرگونه انرژی منفی پاک‌سازی کند، پس قطعاً باید هرچند وقت یک‌بار و به‌صورت مرتب، خود آن نیز از انرژی‌های منفی پاک‌سازی شود.

نه‌تنها سنگ نمک، بلکه تمامی سنگ‌ها از هر نوع و جنسی که باشند، هرچند وقت یک‌بار باید پاک‌سازی و تمیز شوند تا انرژی‌های منفی در آن‌ها از بین برود. در ادامه به روش‌های تمیز کردن و پاک‌سازی سنگ خواهیم پرداخت..

  • خاک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پاک‌سازی انواع سنگ‌ها و ازجمله سنگ نمک به‌حساب می‌آید. در خاکی تمیز مانند خاک باغچه، گودالی ایجاد کنید و سنگ نمک را در آن دفن کنید. بعد از گذشت سه الی چهار روز، سنگ نمک را بیرون بیاورید.
بهترین سنگ نمک برای شما کدام است؟ + جدول راهنمای سایز
بیشتر بخوانید

با این روش، سنگ نمک شما پاک‌سازی و شارژ می‌شود. البته نکته مهم در انتخاب خاک این است که خاک شما باید عاری از هرگونه مواد اسیدی و سم‌های شیمیایی باشد، چون وجود خود آن‌ها می‌تواند به‌شدت برای سنگ نمک مضر باشد.

  • قبلاً گفتیم که تابش مستقیم نور خورشید برای سنگ نمک می‌تواند مضر باشد، اما جالب است بدانید که شما باید هرچند وقت یک‌بار سنگ نمک خود را در مقابل نور خورشید، آن‌هم در زمان طلوع آفتاب قرار دهید تا تمام انرژی‌های منفی آن از بین برود. این کار باید فقط به مدت چند دقیقه انجام شود.
  • علاوه بر خورشید، ماه نیز در پاک‌سازی و شارژ سنگ نمک می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. سنگ نمک را در مقابل ماه کامل قرار دهید تا تمام انرژی‌های منفی آن از بین برود.
  • گاهی اوقات بعضی سنگ‌ها مانند کوارتز، برای شارژ سنگ‌های دیگر به کار می‌روند. شما می‌توانید سنگ نمک را در اطراف کوارتز بی‌رنگ و شفاف قرار دهید تا از این طریق تمامی انرژی‌های منفی سنگ نمک از بین برود.
  • شمع‌ها نیز برای شارژ سنگ‌های نمک، گزینه‌های مناسبی هستند. برای استفاده از آن‌ها، نور شمع را در اطراف سنگ نمک خود بچرخانید. با این روش، سنگ نمک شما تمامی انرژی‌های منفی خود را دفع می‌کند و دوباره شارژ می‌شود.

همان‌طور که اشاره کردیم، توجه به پاک‌سازی و شارژ سنگ‌های نمک، برای استفاده بهتر از خواص بی‌نظیر آن‌ها، اهمیت فراوانی دارد.

وظیفه سنگ نمک، خنثی کردن یون‌های مثبت با پراکنده کردن یون‌های منفی در فضا است. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که سنگ نمک خود را به‌طور مکرر پاک‌سازی کنید و انرژی‌های منفی را از آن بزدایید.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *