سنگ نمک منبع یون‌های منفی مفید

سنگ نمک منبع یون‌های منفی مفید

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

آیا تاکنون چیزی از خواص حیرت‌انگیز یون‌های منفی شنیده‌اید؟ سنگ نمک منبع غنی این یون ارزشمند است.

چراغ­های سنگ نمک تکه‌های بزرگ سنگ نمک خالص هستند که حباب‌های کوچکی دارند. آن‌ها می‌توانند تکه‌های نمک یا کریستال‌های بزرگ نمکی باشند. چراغ‌های سنگ نمک وقتی که روشن می‌شوند، درخششی گرمابخش به محیط می‌بخشند و برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه نیز بسیار مفید هستند. این چراغ‌ها از کریستال‌های خالصی تشکیل شده‌اند که حتی می‌توان شکل پودر شده آن‌ها را در غذا استفاده کرد. این روزها چراغ‌های سنگ نمک به دلیل خواص و مزایایی که دارند، محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند.

تحقیقات علمی از مزایای چراغ‌های سنگ نمک چه می‌گویند؟

منابع علمی زیادی ادعا می‌کنند که لامپ‌های سنگ نمک تولیدکننده‌های طبیعی یون منفی هستند. اما آیا واقعاً لامپ‌های سنگ نمک یون منفی تولید می­کنند؟ برای بررسی این موضوع نگاهی می‌اندازیم به چند نکته که اهمیت زیادی دارند.

یون منفی چیست؟

یون منفی چیست؟

یون‌های مثبت و منفی همیشه در هوا وجود دارند. همان‌طور که می‌دانید، یون اتم یا مولکولی است که در آن تعداد کل الکترون‌ها با تعداد کل پروتون‌ها برابر نیست و این مسئله به اتم بار خالص مثبت یا منفی می‌دهد.

یون‌هایی که بار مثبت دارند، کاتیون و یون‌های دارای بار منفی، آنیون نامیده می‌شوند. این بار مثبت یا منفی باعث می‌شود که یون‌ به راحتی حرکت کند و با دیگر یون‌ها ترکیب شوند.

یون‌های منفی را در طبیعت بیابید

یون‌های منفی در طبیعت وجود دارند و اغلب به وسیله عوامل طبیعی مثل رعدوبرق، نور خورشید، آبشار و امواج اقیانوس ایجاد می‌شوند. قدرتمندترین منبع یون منفی آب جاری است و آن را می‌توانید در رایحه نشاط‌بخش آبشارها و کنار ساحل حس کنید.

وب‌سایت معتبر WebMD  برخی از مزایای یون‌های منفی در هوا را این‌طور توضیح می‌دهد: « یون‌های منفی عموماً جریان اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهند که منجر به افزایش آگاهی و انرژی ذهنی و کاهش کسالت می‌شود».

این‌ یون‌ها همچنین از شما در برابر میکروب‌های موجود در هوا محافظت می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود در مواجهه با تنفس ذرات مختلف، کمتر دچار عطسه، سرفه، یا خارش گلو شوید.

یون‌های منفی را در طبیعت بیابید

یون‌های منفی و احساس قدم برداشتن روی هوا

در مکان‌هایی مانند آبشارها و سواحل که یون‌های منفی به طور طبیعی تولید می‌شوند، غلظت یون منفی ۱۰۰۰۰ در هر سانتیمتر مکعب است. این عدد در شهرهای شلوغ به ۱۰۰ یون در هر سانتیمتر مکعب می‌رسد.

آیا چراغ‌های سنگ نمک یون منفی تولید می‌کنند؟

اگر بخواهیم کوتاه به این سؤال پاسخ دهیم باید بگوییم: بله! البته که بودن در طبیعت و به خصوص در اطراف آب، قطعاً بهترین راه دریافت یون منفی است؛ اما چراغ‌های سنگ نمک نیز به خصوص وقتی به صورت مداوم و طولانی‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، منبع خوبی برای یون‌های منفی هستند.

یون‌های مثبت اغلب توسط ابزارهای الکترونیکی مانند کامپیوتر، تلویزیون، مایکروویو و حتی جاروبرقی تولید می‌شوند. آن‌هایی یون‌هایی مضر هستند که مشکلاتی مانند حساسیت، استرس و بی‌خوابی ایجاد می‌کنند.

یون‌های منفی می‌توانند در ترکیب با یون‌های مثبت، اثر نامطلوب آن‌ها را خنثی و به تصفیه هوا کمک کنند. چراغ‌های سنگ نمک از طرفی با درخشش آرام‌بخش خود، فضایی آرام و دل‌نشین ایجاد می‌کنند. بهتر است چراغ‌های سنگ نمک را در اطراف وسایل الکترونیکی خود قرار دهید تا بهترین بهره را از خواص مثبتی که دارد، ببرید.

آیا چراغ‌های سنگ نمک یون منفی تولید می‌کنند؟

چراغ‌های سنگ نمک رطوبت‌ محیط را جذب می‌کنند

سنگ نمک ماهیتی رطوبت‌گیر دارد، یعنی آب را از طریق سطح خود جذب می‌کند و گرمای ملایم چراغ داخل سنگ نمک، باعث بخار شدن آب و رطوبت می‌شود. به همین دلیل این چراغ‌ها در مناطق شرجی عرق می‌کنند و خیس به نظر می‌رسند.

بخار آب موجود در هوا گاهی می‌تواند حامل قارچ، باکتری و مواد حساسیت‌زا باشد. چراغ‌های سنگ نمک بخار آب و ذرات حساسیت‌زا را جذب می‌کنند و از این طریق باعث تصفیه هوای محیط می‌شوند. به همین دلیل بهتر است در بیشتر اتاق‌های خانه از چراغ‌های سنگ نمک استفاده کنید.

چرا یون منفی برای بدن مفید است؟

 ذرات باردار مثبت و منفی در هوا معلق هستند. از تجمع ذرات با بار مثبت، يون مثبت و از تجمع ذرات با بار منفی، يون منفی تشكيل می‌شود. برخلاف یون منفی، بالا بودن ميزان يون مثبت در هوا باعث ایجاد احساس افسردگی، سردرد، سستی و رخوت در افراد می‌شود. در عوض، یون‌های منفی می‌توانند به ذرات مسموم معلق در هوا چسبيده و هوا را از وجود آلاینده‌ها پاك کنند.

همان‌طور که گفتیم، در هوای پاک طبیعت و مناطقی که از خالص‌ترین و بالاترین سطح هوای سالم برخوردار هستند، بیلیون‌ها یون منفی به‌طور طبیعی و با کمک پدیده‌هایی مانند رعدوبرق، طوفان، امواج دریاها، آبشارها، چمنزارهای خارج از شهر و سواحل اقیانوس‌ها و دریاها تولید می‌شوند.

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

به‌طور مثال، در کوهستان‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار و در نزدیکی آبشارها بین ۹۵ تا ۴۵۰ هزار یون منفی اکسیژن در هر سانتی‌متر مکعب هوا وجود دارد که تأثیر فوق‌العاده‌ای روی انسان دارند.

یون‌های منفی، اثری جوان‌کننده بر سیستم‌های فیزیولوژیکی شما دارند. آن‌ها با ایجاد واکنش‌های بیوشیمیایی در بدن و متعادل نگه‌داشتن سروتونین، باعث کاهش استرس، افسردگی و افزایش انرژی می‌شوند و از پیر شدن زودهنگام سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند.

این یون‌ها باعث بالا بردن توان نگهداری اکسیژن توسط خون، بهبود عملکرد سوخت‌وساز، رفع سردرد و میگرن، رفع کم‌خوابی و بی‌خوابی و رفع آلرژی و آسم می‌شوند. در مکان‌هایی که میزان یون منفی در آن بالاست، شما از توانایی، قدرت، بهبود عملکرد، تمایل به همکاری و کارکرد مغزی بالاتری برخوردار هستید و ضریب اشتباه پایین‌تری را در کارها تجربه می‌کنید.

اثرات مثبت یون منفی مورد تأیید مؤسسه حفاظت از محیط‌زیست آمریکا EPA، سازمان ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای NIOSH و سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است و يونيزاسيون به‌عنوان يک روش معالجه جهت درمان آلرژی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.

چرا یون منفی برای بدن مفید است؟

طبق مطالعات و تحقیقات اخیر در آمریکا یونیزه کردن یک اتاق به کاهش بخش عظیمی از گردوغبار و باکتری موجود در هوا کمک می‌کند، به‌طوری‌که يون منفی اثری بيولوژيك بر روی باکتری‌ها و ویروس‌ها داشته و در صورت تماس، آن‌ها را از بين می‌برد. همچنین تأثیر دستگاه‌های توليد يون منفی بر دود نشان داده است که تمامی دود داخل يک محيط بسته تحت تأثیر يون منفی از بين می‌رود.

با وجود این تحقیقات و خواص تأیید شده سنگ نمک به‌عنوان ماده‌ای طبیعی که با آزاد کردن یون منفی، محیط را سرشار از انرژی و آرامش و عاری از باکتری، ویروس و آلاینده‌های محیطی می‌کند، لزوم استفاده از آن در محیط خانه یا محل کار بیشتر آشکار می‌شود.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *