قیمت سنگ نمک

قیمت سنگ نمک

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

سنگ نمک یکی از مشهورترین مواد معدنی است که همه ما به‌واسطه طعم خوبی که به غذا می‌دهد، کم‌وبیش با آن آشنا هستیم.

از سنگ نمک در مباحث علمی با نام هالیت یاد می‌شود. فرمول شیمیایی نمک، سدیم‌کلراید (NaCl) است و از اولین فرمول‌هایی است که در دوران تحصیل با آن آشنا شدیم.

سنگ‌های نمک چه خوراکی باشند یا غیرخوراکی، معمولاً بی‌رنگ یا سفید هستند. اما گاهی با توجه به نوع و مقدار ناخالصی که در آن‌ها وجود دارد، ممکن است به رنگ‌های دیگری نیز دیده شوند.

قیمت سنگ نمک رابطه مستقیمی با خلوص، کیفیت و کاربرد آن دارد. سنگ نمک ممکن است ناخالصی‌های متفاوتی داشته باشد و میزان خلوص آن تعیین‌کننده کاربردش است.

قیمت سنگ نمک خام

قیمت سنگ نمک خام

همان‌طور که گفته شد، قیمت سنگ نمک خام با توجه به کاربرد آن تعیین می‌شود. دامداری‌ها یکی از مشتریان ثابت سنگ نمک خام هستند.

همچنین سنگ نمک ماده اولیه بسیاری از کارخانه‌ها است. صنایع تولید سود سوزآور و کلر، صنایع دباغی و نساجی و اسیدسازی نیز مشتریان صنعتی سنگ نمک هستند. قیمت سنگ نمک خام با توجه به کیفیت موردنظر این کارخانه‌ها و شکل عرضه آن تعیین می‌شود.

قیمت این نوع سنگ نمک هم مانند هر محصول دیگری، با توجه به عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود. این ماده ارزشمند با توجه به کاربردهای متعدد، مشتریان مختلفی هم دارد.

این روزها در بازار ایران قیمت هر کیلوگرم سنگ نمک خام به شکل خرده‌فروشی بسته به خلوص، کیفیت، معدن سنگ و شیوه بسته‌بندی، بین ۶ تا ۲۰ هزار تومان است.

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

قیمت سنگ نمک صنعتی

قیمت سنگ نمک صنعتی بستگی به عوامل متعددی دارد. از سنگ نمک صنعتی به‌عنوان گل حفاری برای افزایش پایداری استفاده می‌شود.

همچنین در تولید آلومینیم، لاستیک، صنایع تولید شوینده، صابون‌سازی، احیای رزین و سختی‌گیری در بویلرها، امور درمانی و حتی خوراکی از سنگ نمک صنعتی استفاده می‌شود و قیمت آن برای هر یک از این مصارف متفاوت است.

با توجه به اینکه سنگ نمک در ابعاد بسیار بزرگ و چندتنی از معدن استخراج می‌شود، قیمت سنگ نمک صنعتی بستگی به پارامترهای متعددی از جمله هزینه حمل‌ونقل، ابعاد و وزن هر قطعه‌سنگ نمک دارد.

قیمت سنگ نمک صنعتی

قیمت سنگ نمک تزئینی

برای تعیین قیمت سنگ نمک تزئینی معیار مشخصی وجود ندارد. این نوع سنگ نمک‌ها در واقع محصولاتی هنری هستند که به‌وسیله دستان یک هنرمند سنگ‌تراش به اشکال مختلفی در می‌آیند.

همچون سایر آثار هنری قیمت‌گذاری سنگ نمک تزئینی نیز توسط شخص هنرمند یا تولیدکننده آن صورت می‌گیرد.

البته در این میان تولیدکنندگان برای تعیین قیمت سنگ نمک تزئینی به مسائلی مانند رقابت‌پذیری محصول تولیدی با سایر محصولات موجود در بازار، تعادل در عرضه و تقاضا، کیفیت سنگ نمک و هزینه‌های تولید نیز توجه می‌کنند.

هنگام خرید این محصولات، حتماً قیمت محصولات مشابه، کیفیت، میزان کار هنری که روی آن انجام‌شده و میزان زیبایی آن را مدنظر قرار دهید.

قیمت سنگ نمک تزئینی

قیمت سنگ نمک خوراکی

تعیین قیمت سنگ نمک خوراکی رابطه مستقیم با جغرافیای هر منطقه دارد. هزینه‌های حمل‌ونقل تأثیر مستقیمی بر هزینه تمام‌شده این ماده معدنی دارد.

به‌طور طبیعی قیمت سنگ نمک خوراکی در شهرهای مجاور معادن سنگ نمک پایین‌تر از سایر نقاط است. قیمت سنگ نمک خوراکی بستگی به کیفیت، معدنی که استخراج شده و شیوه بسته‌بندی آن دارد.

به‌طور معمول قیمت هر کیلوگرم سنگ نمک خوراکی بین ۶ تا ۲۰ هزار تومان است.

قیمت سنگ نمک دامی

مانند انواع دیگر سنگ نمک، تعیین قیمت سنگ نمک دامی نیز وابسته به هزینه‌های استخراج و تولید، حمل‌ونقل، کیفیت و مواردی مانند این‌ها است.

طبق برخی تحقیقات، مصرف سنگ‌ نمک موجب افزایش ۱۳ درصدی تولید شیر در گاو شیری می‌شود و میزان چربی و گوشت دام را نیز بهبود می‌بخشد.حذف سنگ نمک از جیره غذایی دام آسیب‌های متعددی را به سلامت دام وارد می‌کند.

قیمت هر تن سنگ نمک دامی در بازار ایران، حدود ۱۲۵ هزار تومان است. البته قیمت تمام‌شده آن بستگی به هزینه‌های حمل‌ونقل، برش و پودر کردن آن دارد.

قیمت سنگ نمک دامی

قیمت سنگ نمک هیمالیا

نمک صورتی هیمالیا یا نمک هیمالیا نوعی سنگ نمک از منطقه پنجاب پاکستان است. باورها و ادعاها در مورد خواص سنگ نمک هیمالیا حکایت از سرشار بودن آن از مواد معدنی و جلوگیری از کمبود آب بدن دارد. این باورها ادعا می‌کنند که نمک هیمالیا از نمک عادی سالم‌تر است.

نمک هیمالیا از نظر شیمیایی مانند نمک خوراکی معمولی، ۹۸٪ سدیم‌کلراید دارد. دلیل رنگ صورتی و مزه متفاوت این نوع نمک، وجود مواد معدنی دیگری مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم در آن است.

با توجه به اینکه سنگ نمک هیمالیا وارداتی است و شامل هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود، نسبت به سنگ نمک خام یا انواعی که در ایران تولید می‌شوند، قیمت بیشتری دارد.

قیمت سنگ نمک هیمالیا

قیمت سنگ نمک آبی

سنگ نمک آبی‌رنگ ایران با داشتن پتاسیم طبیعی و خواص درمانی و دارویی، یکی از بهترین نمک‌های دنیا است.

این نوع سنگ نمک در جهان کمیاب است. ایران تنها تولیدکننده آن در جهان به شمار می‌رود و سنگ نمک آبیاز محصولات معدنی صادراتی در ایران محسوب می‌شود.

سنگ نمک آبی مصرف خوراکی هم دارد و در کشورهای اروپایی در بسته‌بندی‌های زیبا عرضه می‌شود. تقاضا برای این محصول بسیار زیاد و البته عرضه آن در بازار محدود است.

قیمت این نوع سنگ نمک با توجه به موقعیت جغرافیایی و در فصل‌های مختلف سال متفاوت است و از قیمت دلار نیز تأثیر می‌پذیرد.

قیمت سنگ نمک آبی

قیمت سنگ نمک چراغدار

سنگ نمک‌های چراغ‌دار از نظر قیمت، شرایطی مشابه سنگ نمک‌های تزئینی دارند. سنگ نمک چراغ‌دار نیز معمولاً توسط یک هنرمند،در اشکال مختلفی تولید می‌شود و اثری هنری محسوب می‌شود.

تعیین قیمت سنگ نمک چراغ‌دار نیز همچون سایر آثار هنری به‌وسیله تولیدکننده آن صورت می‌گیرد. البته همان‌طور که در مورد سنگ نمک‌های تزئینی گفته شد، تولیدکنندگان برای تعیین قیمت سنگ نمک چراغ‌دار به مسائلی همچون رقابت‌پذیری محصول تولیدی با سایر محصولات موجود در بازار، هزینه‌های تولید، نیاز مشتریان و …توجه می‌کنند.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

7 پاسخ

    1. عموما بالا بودن قیمت سنگ نمک دلیل برای خلوص آن نیست به طور مثال سنگ نمک های تزئینی با اینکه قیمت بالایی دارند اما شاید از میزان خلوص پایین تری برخوردار باشند.

  1. به نظرتون با توجه به قیمت سنگ نمک‌ها خریدشون ارزش داره؟

    1. پس از مقایسه قیمت و خواص و ظاهر سنگ نمک ها با یک دیگر، خرید سنگ نمک را به عنوان کالایی با ارزش به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  2. ببخشید یه سوال ، قیمت سنگ نمک خام بهتره یا این تزئینی ها؟

    1. سنگ نمک‌های تزئینی علاوه بر مصارف درمانی و استفاده از خواص آن‌ها برای زیبایی دکوراسیون هم استفاده می‌شوند در نتیجه قیمت بیشتری نسبت به سنگ نمک خام دارند.

  3. قیمت سنگ نمک خام خیلی مناسبه ولی اصلا قشنگ نیست کنار خونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *