نحوه تشکیل سنگ نمک

نحوه تشکیل سنگ نمک

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

داستان به وجود آمدن بلورهای نمکی

قرن‌ها پیش نمک یکی از مواد ارزشمند در زندگی مردم به‌حساب می‌آمد و دارای ارزشی استراتژیک برای حکومت‌ها بود.

حتی میان حکومت‌ها بر سر آن جنگ‌هایی در می‌گرفت. در آن دوران از چگونگی تشکیل نمک اطلاعی در دست نبود و معادن سنگ نمک از اهمیت بالایی برخوردار بودند.

تاریخچه تشکیل «هالیت» یا سنگ نمک به میلیون‌ها سال پیش برمی‌گردد. زمانی که سطح زیادی از زمین ما را آب فراگرفته بود و آتش‌فشان‌های فعال زیادی هم در سطح این سیاره وجود داشتند.

فعالیت این آتش‌فشان‌ها منجر به ورود حجم زیادی از یون‌های سدیم و کلر به آب اقیانوس‌ها شد. به دلیل بار مثبت یون سدیم و بار منفی یون کلر، این دو عنصر با هم واکنش داده و مولکول‌های نمک را تشکیل دادند. شوری آب دریاها هم حاصل همین فرآیند است.

امروزه به‌طور میانگین هر لیتر آب اقیانوس‌ها ۳۵ گرم املاح دارد که از این مقدار، حدود ۲۷ گرم را نمک تشکیل داده است.

زایش بلورهای نمک در کف دریا

مرگ اقیانوس‌ها و تولد هالیت

در عمر چند میلیون ساله زمین، دریاها و اقیانوس‌های زیادی بوده‌اند که به‌مرور و با تغییر شرایط، آب آن‌ها تبخیر شده و به‌طور کامل خشک شده‌اند.

مهم‌ترین محل تشکیل سنگ‌های نمک بستر همین دریاها و اقیانوس‌های خشک شده است. به‌تدریج و با تبخیر آب این دریاها، حجم نمک موجود در آن‌ها بالا رفته و مقداری از این نمک در بستر آن‌ها رسوب کرده است.

این رسوبات درنهایت و پس از گذشت هزاران سال، لایه‌هایی از سنگ‌های نمک را تشکیل داده‌اند که گاهی ضخامت آن‌ها به صدها متر هم می‌رسد.

معادن سنگ نمک در واقع یادگارهایی هستند از دریاهایی که هزاران سال پیش براثر تغییرات زمین، خشک شده‌اند.

زایش بلورهای نمک در کف دریا

در عمق دریاهای خشک نشده هم می‌توان سنگ نمک را یافت. فشار بالای آب در اعماق دریا باعث می‌شود که مولکول‌های آن نتوانند مقدار زیادی نمک را در خود نگه دارند.

همین مسئله باعث رسوب نمک در اعماق دریاها شده و انباشت این رسوبات در کنار دیگر املاح موجود، به تشکیل سنگ نمک در کف دریاها و اقیانوس‌ها می‌انجامد.

نمونه‌ای از این مورد را می‌توان در خلیج قره بغاز واقع در شمال غربی ترکمنستان مشاهده کرد. خشک شدن تدریجی دریاچه‌هایی مانند ارومیه نیز لایه‌هایی از سنگ نمک را در اطراف آن‌ها به وجود می‌آورد.

جالب اینجاست که امروزه تنها ۶ درصد از نمک تولیدی در جهان برای مصرف خوراکی استفاده می‌شود و بقیه آن در صنایع مختلف به کار می‌رود.

در چند سال اخیر، مردم نیز برای استفاده از بلورهای سنگ نمک در خانه و محیط زندگی خود تمایل بیشتری نشان می‌دهند. دلیل آن خواص سنگ نمک است. یکی از خواص مهم سنگ نمک تصفیه هوا از دی‌اکسید کربن است.

سنگ نمک در خانه

بلورهای رنگی در سنگ نمک چطور به وجود می‌آیند؟

اکنون که نحوه و شرایط ایجاد سنگ نمک را توضیح دادیم، شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که بلورهای رنگی موجود در آن، چگونه به وجود می‌آیند.

برخی مواقع در حین تولید سنگ نمک به روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم، یک سری تغییرات جوی به وجود می‌آید که سبب تشکیل بلورهای رنگی متفاوت در سنگ نمک می‌شود.

این بلورها ممکن است قرمز، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و صورتی باشند. نکته مهم اینکه هر سنگ نمک با توجه به رنگ بلور آن، خواصی مخصوص به خود دارد.

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

خواص بلورهای رنگی سنگ نمک

حالا که با بلورهای رنگی و نحوه تشکیل آن‌ها آشنا شدید، شاید خالی از لطف نباشد که به برخی خواص مختلف بلورها با رنگ‌های مختلف نیز اشاره کنیم.

  • بلور زرد: سنگ نمک با بلور زرد رنگ، باعث تقویت قدرت قوه عقلانی شما می‌شود.
  • بلور قرمز: با داشتن سنگ نمک با بلور قرمز، سرعت خون در بدن شما افزایش یافته و قدرت تحرک شما نیز بیش‌تر می‌شود.
  • بلور قهوه‌ای: این بلور باعث ایجاد تعادل بین جسم و روح شما می‌شود و بسیار آرامش‌بخش خواهد بود.
  • بلور صورتی: هورمون احساسات در بدن شما، با حضور سنگ نمک با بلور صورتی افزایش یافته و می‌توان گفت قدرت دوست داشتن شما بیش‌تر می‌شود.

پس اگر به دنبال افزایش عشق و محبت در منزل و یا محل کار خود هستید، در تهیه سنگ نمک با بلور صورتی درنگ نکنید.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *