خواص سنگ نمک در روایات

خواص سنگ نمک در روایات

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

خواص سنگ‌نمک در روایات

دین اسلام، دینی جامع است و دستورات دینی در زمینه‌های مختلف در منابع اسلامی یافت می‌شود. در این منابع احادیث فراوانی درباره رنگ‌ها، خوراکی‌ها و تأثیرات آن‌هاوجود دارد.

اگرچه در روایات به‌طور مستقیم درباره خواص سنگ نمک حدیثی بیان نشده است، اما درباره فواید نمک احادیث متعددی وجود دارد که در اینجا به شرح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

بیان این نکته ضروری است که جستجو در احادیث پیرامون خواص سنگ‌ نمک باید توسط متخصصان دینی انجام شود و احتمال دارد دراین‌باره احادیثی وجود داشته باشد که با جستجوی عمومی و غیرتخصصی دسترسی به آن‌ها مقدور نباشد.

همان‌طور که اشاره شد درباره نمک و لزوم استفاده از آن احادیث متعددی وجود دارد. پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله و سلّم فرمود: «خداوند عزّوجلّ به موسی‌بن‌عمران وحی فرستاد که غذا را با نمک آغاز کن و با نمک پایان ده.» (1)

سنگ نمک در اسلام

در میان روایات امام رضا(ع) اشارات مختلفی درباره شروع غذا با نمک وجود دارد. محمدبن‌علی می‌گوید: «مردی در خراسان خدمت امام رضا(علیه‌السلام) بود. برای آن حضرت غذایی همراه با سرکه و نمک آوردند. آن حضرت خوردن غذا را با سرکه شروع کرد، مرد گفت: قربانت گردم، شما به ما امر کردید با نمک شروع کنیم! آن حضرت فرمود: این مثل آن است، به‌درستی که سرکه ذهن را قوی و عقل را زیاد می‌کند.»(2)

همچنین درباره خواص نمک، امام رضا(ع) به نقل از پدران گرامی خویش از رسول اکرم(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «عَلَیکَ بِالمِلحِ؛ فَإِنَّهُ شِفاءٌ مِن سَبعینَ داءً؛ أدناهَا الجُذامُ، وَالبَرَصُ، وَالجُنونُٰ؛ بر تو باد نمک؛ چرا که در آن، شفای هفتاد درد است که کمترین آن‌ها جذام، پیسی و دیوانگی است.» (3)

امام رضا (ع) همچنین می‌فرماید: «پس از حجامت و فصد، از خوردن غذاهایی که نمک دارد به مدت 3 ساعت پرهیز کنید، چون اگر این مراعات انجام نشود، بعید نیست که انسان به بیماری چرب دچار شود.» (4)

در روایتی دیگر آمده است که قافله‌ای از خراسان به کرمان می‌رفت که دچار دزدان شد. آن‌ها مردی را که گمان می‌بردند دولت‌مند است اسیر کرده بودند و او را برای گرفتن مال شکنجه کردند. از جمله او را در میان برف‌ها بسته بودند، زنی از آنان به او رحم آورده و آزادش کرده بود. بر اثر شکنجه زبان و دهانش تباه شده بود. رو به خراسان آورد و شنید علی بن موسی در نیشابور است. شبی در خواب به او گفتند: «فرزند پیامبر به خراسان وارد شده از بیماری خودت از او بپرس. شاید تو را به داروئی شفابخش رهنمایی کند.»

خواص سنگ نمک در روایات

او گفت: «در خواب نزد امام رفتم و چاره خواستم. گفت: مقداری کمون (زیره) و سعتر (آویشن) و نمک را بکوب و از آن 2 یا 3 بار در دهانت بریز عافیت می‌یابی. مرد از خواب بیدار شد و اعتنایی به رؤیای خود ننمود تا به دروازه نیشابور رسید. به او گفتند: علی‌بن‌موسی‌الرضا از نیشابور کوچ کرده اینک در رباط سعد است. در دلش افتاد نزد حضرت رفته و از امام چاره بخواهد. نزد امام به رباط سعد رفت و گفت: جریان من چنین است و زبان و دهانم تباه گشته و جز به‌سختی نمی‌توانم سخن بگویم و به من دوایی راهنمایی کن که چاره کارم باشد.

امام فرمود: آیا به تو یاد ندادم؟ آنچه در خواب دیدی عمل کن. مرد گفت: دوباره برای من تکرار کن. فرمود: زیره و آویشن و نمک را بکوب و 2 یا 3 بار مقداری از آن را در دهانت بریز، به‌زودی شفا خواهی یافت. مرد گفت: آن را به کار بردم و شفا یافتم.» (5)

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

سنگ‌ نمک از نمک طبیعی تهیه و تولید می‌شود و با نمک خوراکی متفاوت است، اما در اصل، ریشه و خواص همان است. برای خرید سنگ نمک اصل می‌توانید از فروشگاه و محصولات ما دیدن کنید.

منابع:

  1. دانش‌نامه احادیث پزشکی، جلد 1، صفحه 330، به نقل از بحارالانوار علامه مجلسی
  2. طب و درمان، ص 140
  3. صحیفة الإمام الرضا علیه‌السلام، صفحه 249، حدیث 165
  4. وسائل الشیعه، ج 17، ص 541
  5. عیون اخبار الرضا (ع)، ج 2، ص 211
مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *