سنگ نمک چه خواصی دارد؟

سنگ نمک چه خواصی دارد؟

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

 ازآنجاکه زندگی جوامع امروزی با سرعت به‌سوی مدرنیته پیش می‌رود، بیشتر افراد به سکونت در فضاهای مدرن تمایل پیدا کرده‌اند. به‌طور مثال، احتمالاً شما از اینکه هنگام ورود به اتاق، چراغ‌ها به‌صورت خودکار فعال شوند، بسیار استقبال می‌کنید.

علاوه بر این، اگر دقت کنید انتخاب‌های شما برای طراحی فضای زندگی، بیش از گذشته سمت‌وسویی مینیمالیستی پیدا کرده‌اند و المان‌های قدیمی و سنتی کمتر از قبل در طراحی‌های داخلی استفاده می‌شود.

طراحی وسایل تزئینی سنتی، معمولاً از طبیعت الهام می‌گیرند. درنتیجه شما با به‌کارگیری این وسایل و با استفاده از رنگ‌هایی گرم و متنوع در طراحی فضاهای داخلی، به‌نوعی طبیعت را به زندگی خود وارد می‌کنید و به خانه یا محل کار نشاط و سرزندگی خاصی می‌بخشید.

همان‌طور که می‌دانید، نمک ماده‌ای معدنی از دل طبیعت است و آباژورهای سنگ نمک یک طراحی خلاقانه برای دادن رنگ و لعاب بیشتر به فضاهای داخلی هستند. درواقع شما با قرار دادن بخشی از طبیعت، خانه خود را روشن نگه می‌دارید.

نور ملایم و غیرمستقیم این چراغ‌ها که شباهت بسیاری به نور شمع دارد، آرامش دل‌نشینی به فضا می‌بخشند. شما با اضافه کردن این چراغ‌های طبیعی، طراحی خانه یا محل کار خود را از یکنواختی خارج می‌کنید، به آن گرما می‌بخشید و انرژی و زیبایی طبیعت را در اطراف خود احساس می‌کنید.

خواص سنگ نمک

خواص سنگ نمک برای چشم ‌زخم

چشم‌زخم یکی از باورها و اعتقادات قلبی بسیاری از افراد است. احتمالاً زیاد شنیده باشید که سنگ نمک برای چشم‌زخم مفید است! فارغ از درستی یا نادرستی این باور، جالب است بدانید که بر اساس فرضیه «خود تأیید»، زمانی که شما باوری را در ذهن خود تأیید کنید و منتظر وقوع اتفاقی در رابطه با آن باشید، دیر یا زود آن اتفاق برای شما خواهد افتاد.

اگر به چشم‌زخم اعتقاد دارید، حتماً به دنبال راه‌هایی برای مقابله با آن بوده‌اید. دراین‌بین، همیشه توصیه‌ها و روش‌هایی که از گذشته، نسل به نسل به شما منتقل شده است را به یاد دارید و معمولاً به آن عمل می‌کنید.

یکی از راه‌های پیشنهادی برای مقابله با چشم‌زخم، استفاده از سنگ نمک است. به المان‌هایی که برای جلوگیری از چشم‌زخم استفاده می‌شود، معمولاً تکه‌ای سنگ نمک اضافه می‌کنند و نمک یکی از اجزای طراحی این المان‌ها است.

سنگ نمک از کجا بخریم؟
بیشتر بخوانید

ازآنجاکه نسل‌های گذشته نسبت به انرژی‌های فعال و بی‌شمار سنگ نمک آگاهی داشته‌اند، آن را در دفع انرژی‌های منفی مؤثر می‌دانستند. امروزه نیز انرژی‌های مثبت این سنگ معدنی ثابت شده و آثار آن در زمینه‌های متعدد شناسایی شده است.

باوجود این‌که ممکن است شما به چشم‌زخم باور داشته باشید، اما احتمالاً المان‌هایی که برای مقابله با آن استفاده می‌شود را نمی‌پسندید. یکی از وسایلی که برای این منظور می‌توانید جایگزین طرح‌های قدیمی، سنتی و تکراری کنید، چراغ‌های سنگ نمک است.

طراحی این چراغ‌ها با زیبایی طبیعی و چشمگیری که دارد، شما را به استفاده از آن ترغیب می‌کند. اگر حتی به چشم‌زخم و آثار آن باور ندارید، چراغ‌های سنگ نمک، بخشی از طبیعت را با ظاهری زیبا و آرامش‌بخش به فضای داخلی شما هدیه می‌کنند.

خواص سنگ نمک برای چشم ‌زخم

خواص سنگ نمک برای پوست

همین ابتدا بگوییم که خواص سنگ نمک برای پوست باورنکردنی است. باکتری‌ها عامل اصلی بسیاری از مشکلات پوستی هستند و یکی از رایج‌ترین این مشکلات، که همهٔ ما حداقل آن را در دوران نوجوانی تجربه کرده‌ایم، آکنه است.

آکنه درواقع از باکتری‌هایی به وجود می‌آید که در منافذ پوستی شما زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها از روغن طبیعی پوست تغذیه می‌کنند و باعث ایجاد توده‌ای قرمز بر روی آن می‌شوند. نمک یکی از راه‌های مقابله با این نوع باکتری است که طی فرایند احیا و متعادل‌سازی، ظاهری تمیز، سالم و شفاف را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد.

سؤال اینجاست که نمک چگونه باکتری‌های عامل ایجاد آکنه را از بین می‌برد؟ نمک که یک آنتی‌بیوتیک قوی و مؤثر در سم‌زدایی پوست است، از یون‌های منفی (مفید) بسیاری تشکیل شده است. با ورود این یون‌ها به درون باکتری‌ها، مقدار زیادی آب وارد آن‌ها می‌شود. به‌مرور زمان این باکتری‌ها مانند یک بالون بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند تا زمانی که دچار فروپاشی بشوند و از بین بروند.

نمک درمانی چیست؟
بیشتر بخوانید

آیا چراغ نمک هم تأثیر مشابهی بر روی پوست می‌گذارد؟

اگر می‌خواهید از خواص نمک حداکثر بهره را ببرید، بهتر است از کرم نمک یا صابون آن استفاده کنید. باوجود این، چراغ نمک نیز به‌طور غیرمستقیم بر روی پوست شما تأثیر می‌گذارد.

برخی از مشکلات پوستی مانند اگزما، بر اثر گردوخاک و ذرات موجود در هوا پدید می‌آیند. آباژور سنگ نمک، برای این دسته از مشکلات پوستی بهترین درمان است. این آباژورها غبار موجود در محیط را پاک می‌کنند و وجود دو یا سه چراغ نمک، کل ذرات معلق در هوا را از بین می‌برد. درنهایت باوجود این آباژورها در محیط اطراف شما، از انواع اگزماهای پوستی در امان خواهید ماند.

وجود چراغ نمک در محل زندگی شما، به افزایش ذرات نمک خشک موجود در هوا کمک می‌کند، آن‌ها را به منافذ پوست شما می‌رساند و با خاصیت ضد باکتریایی و ضدویروسی نمک، نه‌تنها پوست شما در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می‌شود، بلکه اثری همانند یک اسکراب و صابون نمک داشته و پوستی صاف و درخشان را برای شما به ارمغان می‌آورد.

چراغ‌های سنگ نمک را حتماً در مکان‌هایی قرار دهید که بیشترین وقت را در آن می‌گذرانید. زمانی که به سنگ نمک نزدیک‌تر هستید، بیشتر در معرض یون‌های منفی مفید این لامپ قرار می‌گیرید، یون‌های بیشتری وارد منافذ پوستی شما خواهند شد و خاصیت ترمیم‌کنندگی آن را بیشتر احساس خواهید کرد.

خواص سنگ نمک در فنگ شویی

سنگ نمک ارتباط بسیار نزدیکی با علم فنگ شویی دارد. اما فنگ شویی چیست و ارتباطش با سنگ نمک چه می‌تواند باشد؟ فنگ شویی علمی چینی و باستانی است که مسئله اصلی در آن، کنار گذاشتن وسایلی است که دیگر به کار نمی‌آیند و یا به هر دلیل، مزاحم زندگی شما هستند.

شما با فنگ شویی می‌توانید ذهن خود را پاک و سبک کنید. فنگ شویی پنج عنصر اساسی دارد: چوب، آتش، خاک، فلز و آب. طبق علم فنگ شویی، این پنج عنصر مهم برای جریان پیدا کردن انرژی‌های مثبت در خانه یا محل کار شما باید در دکوراسیون داخلی به کار روند.

چراغ‌های تزئینی سنگ نمک در بسیاری از قوانین فنگ شویی کاربرد دارند. برای مثال قانونی به نام مثلث فنگ شویی وجود دارد که طبق آن اتاق‌خواب، حمام و آشپزخانه از بیشترین انرژی ممکن برخوردارند. اتاق‌خواب اولین انتخاب برای قرار دادن آباژورهای سنگ نمک است. این آباژورها علاوه بر نور ملایم و آرامش‌بخش خود، می‌توانند در زیبایی طراحی اتاق‌خواب نیز نقشی کلیدی داشته باشند.

سنگ نمک در فنگ شویی
بیشتر بخوانید

در علمِ کهن فنگ شویی، به استفاده از عنصر آتش در خانه بسیار توصیه شده است و عنصر زایش از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما آوردن آتش به فضای داخلی به این سادگی‌ها نیست و می‌تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود از رنگ‌های قرمز، نارنجی یا زرد در خانه استفاده شود، یعنی دقیقاً رنگ‌هایی که در چراغ‌های سنگ نمک به کار رفته است.

علاوه بر آتش، استفاده از چوب نیز در فنگ شویی اهمیت زیادی دارد. پایه‌های چوبی طبیعی به‌کاررفته در چراغ‌های سنگ نمک گالری زیماسالت، این بخش از مراحل فنگ شویی را نیز پاسخ می‌دهد. بنابراین با استفاده از این چراغ‌ها به‌آسانی دو عنصر آتش و چوب را از دل طبیعت به درون خانه خود می‌آورید.

خواص سنگ نمک در روایات

در مورد خواص سنگ نمک در روایات، هنوز به سند محکمی برنخورده‌ایم که به قطعیت بتوان آن را تأیید کرد. البته ممکن است در فضای مجازی یا در میان دوستان نقل‌قول‌هایی از روایات مختلف شنیده باشید. این احتمال وجود دارد که افراد خواص «نمک» را با خواص «سنگ نمک» اشتباه گرفته باشند. باید بدانیم چراغ‌های سنگ نمک، بااینکه از سنگ نمک طبیعی تشکیل شده‌اند و طعمی کاملاً شور دارند، با نمک خوراکی متفاوت هستند.

خواص سنگ نمک در روایات

خواص سنگ نمک و تنفس

اگر با اثرات سنگ نمک بر سلامتی آشنا شوید، به‌راحتی می‌توانید با فراهم کردن محیطی مناسب، سلامت عمومی بدن خود را بالا ببرید. سنگ نمک اثرات مثبتی بر سیستم تنفسی دارد و راهی بسیار مناسب و طبیعی برای کاهش اثرات آسم، آلرژی و مشکلات تنفسی است.

بسیاری از چیزهایی که در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره شما هستند، یون‌های مثبت مضر تولید می‌کنند. کامپیوترها، میکروفون‌ها، تلفن‌های همراه، امواج وای‌فای، تلویزیون‌ها، موتورها، خطوط برق، چراغ‌های فلورسنت و دیگر ابزارهایی که با انرژی مغناطیسی سروکار دارند، به بدن شما استرس وارد می‌کنند.

سنگ نمک چه کمکی به مقابله با امواج وای فای می‌کند؟
بیشتر بخوانید

اثرات فیزیولوژیکی یون‌ها و میدان‌های مغناطیسی با یون مثبت (مضر):

تولید اسید، کاهش اکسیژن، تولید مواد سمی و کاهش متابولیسم

افزایش عفونت، درد و التهاب

احتمال تشدید بیماری‌های موجود

تولید هورمون کاتابولیک و ورود بدن به حالت تخریب

میدان مغناطیسی مثبت، عامل سرطان، افسردگی، ناهنجاری‌های کروموزومی، انواع التهاب و مشکلات یادگیری است. به همین دلیل، باید محیط اطراف خود را با وسایلی پر کنید که یون‌های منفی تولید می‌کنند؛ یکی از این وسایل چراغ‌های سنگ نمک هستند. این چراغ‌ها اثرات شگفت‌انگیزی بر محیط زندگی شما دارند، که مهم‌ترین آن‌ها تولید طبیعی یون‌های منفی مفید است. چراغ‌های سنگ نمک کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند و به از بین بردن گردوغبار، دود سیگار و سایر مواد حساسیت‌زا کمک می‌کنند.

یون‌های چراغ‌های سنگ نمک، ارتعاشات مضر تولیدشده توسط دستگاه‌های الکتریکی را خنثی می‌کنند. بنابراین، هر فضایی حداقل به یکی از آن‌ها نیاز دارد. تابش‌های زیست‌محیطی منتشرشده توسط چراغ‌های نمک، تمامی محیط اطراف را در برمی‌گیرد و تأثیری مثبت بر سلامت عمومی شما دارد. میدان مغناطیسی منفی، اثرات مثبتی بر بدن دارد، به تنظیم pH بدن کمک می‌کند، تجمع سلولی منفی را کاهش می‌دهد و سموم تولیدشده از طریق متابولیسم بدن و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد.

قیمت سنگ نمک تزئینی

چراغ‌های سنگ نمک، موج‌های الکترومغناطیسی مصنوعی را که توسط دستگاه‌های الکترونیکی تولید می‌شوند و موجب عصبانیت، بی‌خوابی و عدم تمرکز شما می‌شوند، خنثی می‌کنند. این چراغ‌ها، فرکانس طبیعی ۸ تا ۱۰ سیکل در ثانیه را در مغز شما تقویت می‌کنند، یعنی فرکانسی که رزونانس طبیعی بدن است و با رزونانس میدان الکترومغناطیس سیاره‌ای هماهنگ است و باعث تثبیت ریتم موج آلفا در مغز شما می‌شود.

یون‌های طبیعی تولیدشده توسط لامپ‌های نمک، یون‌های مضر در محیط را خنثی می‌کنند. به همین دلیل می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و آلرژی‌ها در شما کاهش می‌یابد. این لامپ‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و به‌راحتی قابل تهیه هستند.

نکته جالب اینکه به هنگام استخراج کریستال‌های نمک، استفاده از مواد منفجره ممنوع است و برای حفظ ساختار کریستال نمک، این کریستال‌ها با دقت استخراج می‌شوند و شکلی منحصربه‌فرد و طبیعی دارند. با این توضیحات می‌بینید که سنگ‌های نمک درواقع جواهراتی هستند که ریشه در دل تاریخ دارند و به سلامت جسمی و روحی شما کمک زیادی می‌کنند.

خواص سنگ نمک برای کودکان

شما به‌عنوان والدین فرزند دلبندتان، همواره در تلاش هستید تا بهترین شرایط ممکن را برای او فراهم کنید. در این مسیر یکی از روش‌هایی که شاید تاکنون کمتر از آن بهره برده باشید، استفاده از چراغ‌های سنگ نمک در اتاق کودک و به‌ویژه نوزاد شما است. سنگ نمک به چند طریق باعث ایجاد محیطی ایمن و مناسب برای کودکان می‌شود:

۱ایجاد نوری طبیعی

چراغ‌های سنگ نمک زیماسالت منبعی مناسب برای انتشار نور طبیعی هستند و با ایجاد آرامش و احساس سبکی در چشم‌ها کمک کنند. ایجاد یک محیط آرام برای کودکان از اولین وظایف هر پدر و مادری است و تأمین نور مناسب یکی از روش‌های ساده برای این کار است.

۲تصفیه هوا

سنگ‌های نمک یک آنتی‌باکتریال طبیعی هستند که می‌توانند هوا را تصفیه کنند. چراغ‌های سنگ نمک در هنگام روشن بودن (فعال بودن) یون‌های مضر هوا را جذب می‌کنند. بسیاری از آلوده‌کننده‌ها و باکتری‌های موجود در هوا نیز جذب سنگ نمک می‌شوند.

افرادی که به‌طور مرتب از چراغ‌های سنگ نمک استفاده می‌کنند، گاه به رفع بوهای بد اتاق خود از این طریق اشاره کرده‌اند. دراین‌بین ازآنجاکه کودکان بیش از هر گروه سنی تحت تأثیر آلاینده‌های هوا هستند، چراغ‌های سنگ نمک می‌توانند تا حد خوبی به فراهم کردن محیطی مناسب برای کودک به شما کمک کنند.

چراغ خواب اتاق کودک
بیشتر بخوانید

۳جلوگیری از حساسیت‌های پوستی

کودکان پوست ظریفی دارند و بافت‌های پوستی آن‌ها مستعد ابتلا به انواع حساسیت‌های پوستی است. تحقیقات نشان داده است چراغ‌های سنگ نمک می‌توانند از حساسیت‌های پوستی، ازجمله اگزما جلوگیری کنند. چراغ‌های سنگ نمک با کاهش رطوبت موجود در هوا، باعث ایجاد تعادل می‌شوند و به این ترتیب، میزان باکتری موجود در هوا کاهش پیدا می‌کند. همچنین یون‌های منفی ساطع‌شده از سنگ نمک می‌توانند در بهبود پوست‌های آسیب‌پذیر تأثیر مثبتی داشته باشند.

۴اصطلاح الگوی خواب

چراغ‌های سنگ نمک، نور بسیار دل‌چسبی دارند و ابزاری بسیار مناسب برای طراحی داخلی هر مکانی هستند. با گذاشتن چراغ‌های سنگ نمک در اتاق‌خواب کودکان و نوزادان، آن‌ها احساس آرامش و امنیت می‌کنند. ممکن است کودک شما از تاریکی اتاق خود در هنگام خواب هراس داشته باشد و این ترس ممکن است الگوی خواب آ او و حتی شما را با اختلال روبه‌رو کند.

علاوه بر این، چراغ‌های سنگ نمک با انتشار یون منفی مفید، خوابی عمیق‌تر و بهتر را برای کودک شما به ارمغان می‌آورند. چراغ‌های سنگ نمک ازجمله وسایل موردنیاز اتاق کودکان هستند. این چراغ‌ها نه‌تنها باعث افزایش زیبایی اتاق کودک می‌شوند، بلکه فواید بسیاری برای آن‌ها خواهند داشت.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

8 پاسخ

 1. من یه جا خوندم برای اینکه خواص سنگ نمک تاثیر خودش رو بذاره باید داخل هراتاق یک سنگ نمک بذاریم، این صحت داره؟

  1. با افزایش تعداد سنگ نمک‌های موجود در خانه یا محل کار خواص آن‌ها بیشتر می‌شود اما به نسبت هزینه شما هم برای خرید آن ها افزایش پیدا می‌کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای پایین بودن هزینه و بهره مندی از تمامی خواص سنگ نمک در پر رفت و آمدترین محل خانه آن‌ها را قرار دهید.

 2. ببخشید سنگ نمک چقدر توی درمان اگزمای حاد تاثیر داره؟

  1. یکی از روش‌های درمان خانگی اگزما پوستی نمک درمانی هست. لایه برداری از پوست، افزایش تولید چربی سالم ( خشکی پوست از عوامل اگزما است)، خاصیت ضد باکتری، تسکین خارش پوست و … از دلایل مهمی هستند که شما از خواص سنگ نمک برای درمان اگزما می‌توانید استفاده کنید.

 3. من دخترم آسم خفیف داره، به نظرتون خواص سنگ نمک روی اون تاثیر داره که یکی برای اتاقش بگیرم؟

  1. معمولا برای درمان آسم و بیماری‌های آلرژتیک از اتاق غار نمک استفاده می‌شه که تاثیر بیشتری در زمان کمتر رو روی پیشرفت درمان داره. استفاده از یک سنگ نمک در اتاق تاثیر مثبتی روی درمان آسم دختر شما دارد اما به طور کامل این مشکل را حل نخواهد کرد.

 4. واقعا سنگ نمک همه این خواص رو داره؟ کاش دوستانی که خرید داشتن بیان بگن

 5. اسکراپ پوست رو میشه با سنگ نمک انجام داد؟ داخل مقاله خواص سنگ نمک ندیدم این مورد رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *