یوگا و سنگ نمک

یوگا و سنگ نمک

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

در این روزهای پرمشغله و پراسترس، همه ما به دنبال راهی برای رسیدن به آرامش هستیم. از میان تمام راه‌ها، ورزش کردن و به‌طور خاص یوگا، طرفداران زیادی دارند. کسانی که یوگا می‌کنند، معمولاً کنترل بسیاری بر ذهن خود دارند، بر اضطراب‌های درونی به‌آسانی غلبه می‌کنند و انسان‌های آرامی هستند.

اگر دقت کرده باشید، تصویری که از فضای تمرینات یوگا در ذهن ما ثبت شده، وجود شمع‌ها، سنگ‌ها و احتمالاً یک عود روشن است. اما آیا می‌دانستید یکی از سنگ‌های اصلی مورداستفاده در یوگا سنگ نمک است؟

سنگ نمک و یوگا

سنگ نمک گزینه‌ای پرطرفدار در یوگا

یوگا ورزش منحصربه‌فردی است و ویژگی‌های خاص خود را دارد. عناصر طبیعی در یوگا، برای رسیدن به آرامش بیشتر و تفکر عمیق‌تر، از اهمیت زیادی برخوردارند. بسیاری از استادان یوگا ترجیح می‌دهند تمرینات خود را در فضای باز انجام دهند و حتی بعضی از آن‌ها برای کسب انرژی بیشتر از طبیعت، حرکات بدنی و تمرینات ذهنی یوگا را بر روی اسب انجام می‌دهند.

امروزه با گسترش شهرنشینی، پیدا کردن فضاهای طبیعی و آرام برای یوگا تقریباً غیرممکن شده است؛ به همین دلیل افرادی که یوگا می‌کنند از عناصر طبیعی در فضاهای بسته شهری استفاده می‌کنند. یکی از طبیعی‌ترین و البته پرکاربردترین عناصری که می‌توان از انرژی آن در تمرینات یوگا استفاده کرد، سنگ نمک است.

یوگا کاران معمولاً از تأثیر سنگ‌ها، انرژی و خواص آن‌ها بر ذهن و بدن خود شناخت کاملی دارند. آن‌ها برای کسب انرژی به دنبال سنگ مخصوص آن می‌روند. انرژی سنگ‌ها به تمرینات یوگا جهت می‌بخشد. سنگ‌ها جذب انرژی توسط چاکراها را نیز راحت‌تر می‌کنند.

از میان سنگ‌ها دسترسی به سنگ نمک بسیار آسان است. این روزها چراغ‌هایی با سنگ نمک طراحی شده‌اند که نه‌تنها در طول تمرینات یوگا، بلکه در هر مکان و زمانی قابل‌استفاده هستند.

سنگ نمک گزینه‌ای پرطرفدار در یوگا

سنگ نمک و تأثیر شگفت‌انگیز آن در یوگا

سنگ نمک یکی از پرانرژی‌ترین سنگ‌ها و تنها سنگی است که در تعادل انرژی‌های محیط بسیار مؤثر است. سنگ نمک با خنثی کردن انرژی‌های منفی محیط،‌ انرژی‌های مثبت و قدرتمند را تقویت می‌کند و بهترین گزینه برای یوگا با هدف دستیابی به آرامش است.

علاوه بر این سنگ نمک با آزاد کردن یون‌های مفید از سطح خود، دود و ذرات ریز گردوغباری که در محیط وجود دارد را تصفیه و به پاک‌سازی محیط کمک فراوانی می‌کند.

سنگ‌ها معمولاً برای تأثیرگذاری بر چاکرا‌های مختلف حتماً باید در هاله انرژی بدن قرار گیرند، یعنی باید به‌صورت انگشتر، گردنبند یا دستبند از آن‌ها استفاده کرد. اما در مورد سنگ نمک این‌طور نیست. سنگ نمک را به‌راحتی و به‌طور مستقل می‌توان در محیط استفاده کرد و از تأثیرات آن بهره‌مند شد.

این خصوصیات سنگ نمک، قبل از هر چیز مکان ایده‌آل و مناسب را برای تمرینات یوگا فراهم می‌کند، زیرا دفع انرژی‌های منفی باعث می‌شود تمرکز عمیق‌تری را تجربه کنید و از انرژی مثبت و آرامش بیشتری بهره‌مند شوید. از طرف دیگر، سنگ نمک با تصفیه و پاک‌سازی محیط، هوای خالص‌تری وارد شش‌ها و دستگاه تنفسی شما می‌کند و درنهایت باعث افزایش اثربخشی تمرینات تنفسی در یوگا خواهد شد.

سنگ نمک چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

جالب است بدانید که نمک از دوران باستان تاکنون ماده‌ای ارزشمند بوده و در برخی بازه‌های زمانی حتی به‌عنوان واحد پول محسوب می‌شده است. برای مدتی نیز، تنها اشراف و درباریان امکان استفاده از این ماده ارزشمند را داشتند.

رفته‌رفته با گذشت زمان و کشف منابع سرشار نمک، به‌خصوص در فلات مرکزی ایران و آشنایی با خواص متعدد سنگ نمک، استفاده از آن فراگیر شد و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار رفت.

استفاده از سنگ نمک در درمان بیماری‌ها، به‌تدریج شکل‌های مختلفی به خود گرفت. در دوران معاصر، نزدیک‌ترین روش به روش‌های سنتی درمان، یوگای نمک یا هاله‌درمانی است.

در میان روش‌های درمانی، حمام نمک شیوه‌ای شناخته‌شده‌تر است؛ اما کسانی که تجربه یوگای سنگ نمک را دارند،‌ آن را درمانی بسیار مؤثر می‌دانند.

یوگای نمک چیست؟

یوگای نمک یکی از روش‌های یوگا درمانی است که در فضایی نمکی و محبوس انجام می‌شود. هدف از یوگای نمک، آگاهی بیشتر نسبت به فرآیند تنفس و درنهایت تمرکز بر قدرت و انعطاف بیشتر است.

تمامی حرکات در یوگای نمک برای تحریک آن دسته از قسمت‌های بدن که در تنفس نقش دارند، طراحی شده است و از طریق آن می‌توانید طریقه صحیح تنفس را بیاموزید. همه ما معمولاً کوتاه و کم‌عمق نفس می‌کشیم، درنتیجه با یادگیری شیوه درست تنفس، می‌توانید به آرامش و نشاط بیشتری دست پیدا کنید.

وجود نمک در فرآیند صحیح تنفس، نه‌تنها باعث بهره‌مندی از انرژی‌های موجود در این عنصر طبیعی می‌شود، بلکه به سم‌زدایی در تمرین تنفس و همچنین تمرکز بیشتر بر روی ریه و دستگاه تنفس می‌انجامد. یوگای سنگ نمک، به‌ویژه برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند بسیار مفید است و باعث تنظیم چاکراهای آن‌ها می‌شود.

یوگای نمک چیست؟

اهمیت یوگای نمک

بدن ما در طول روز در مواجهه با یون‌های مثبت (مضر) بسیاری قرار می‌گیرد. این یون‌های مضر، از وسایل الکتریکی مانند رادیو، تلویزیون، تلفن همراه و رایانه ساطع می‌شود. از طرف دیگر، سنگ نمک قادر به تولید یون‌های منفی (مفید) است. بنابراین، زمانی که در برابر طوفانی از یون‌های مضر قرار می‌گیرید، وجود سنگ نمک به برقراری تعادل در بدن شما کمک می‌کند.

این تعادل هنگام تنفس عمیق تشدید می‌شود، زیرا در این حالت یون‌های بیشتری را از طریق تنفس جذب می‌کنید. درنتیجه، با تنفس درست و آگاهانه می‌توانید تعادل یونی لازم را در بدن خود و به‌خصوص ریه‌ها و دستگاه تنفسی به وجود آورید. به عبارت دیگر، یوگای نمک به شما کمک می‌کند تا از انرژی‌های حاصل از وجود سنگ نمک حداکثر بهره را ببرید.

تنفس صحیح با یوگای نمک 

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چقدر بر روی تنفس خود کنترل دارید؟ احتمالاً بسیاری از شما پاسخ مشخصی برای این پرسش ندارید. اغلب ما تنفس را امری ناخودآگاه و غریزی تلقی می‌کنیم، اما جالب است بدانید که آهنگ تنفس شما بر میزان انرژی‌های دریافتی و سلامت عمومی شما تأثیر بسزایی دارد.

اولین قدم در یوگا، یادگیری تنفس درست، تمرکز بر روی تنفس و انجام آگاهانه آن با درگیرکردن تمامی دستگاه تنفسی است. تنفس عمیق و صحیح، از راه‌های کسب حداکثری انرژی‌های نمک است. ازاین‌رو یوگای نمک در دریافت یون‌های مفید به ما کمک بسیار می‌کند.

شما با یوگای نمک یاد می‌گیرید که کوتاه نفس نکشید و دم و بازدمی کامل و ایده‌آل داشته باشید. همان‌طور که گفتیم یوگای نمک در افزایش گنجایش ریه‌ها و همچنین تقویت دستگاه تنفسی نقش بسیار مؤثری دارد و به همین خاطر از این نوع یوگا برای درمان بیماری‌های حاد تنفسی استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط
خرید چشم زخم سنگ نمک

کاربرد سنگ نمک در برابر چشم زخم؟!

سنگ نمک برای بسیاری از افراد ابزاری کارآمد و مؤثر در برابر چشم زخم است. البته چشم زخم مختص به فرهنگ ما نیست و مردم بسیاری از کشورهای دنیا و از دیرباز معتقد بودند که چشم زخم باعث بدشانسی یا اتفاق ناگوار برای جان و مال آن‌ها می‌شود و برای دفع این بلا تمهیداتی می‌اندیشیدند که سنگ نمک یکی از آن‌ها است.

ادامه مطلب >
نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

نوررنگی چه تأثیراتی بر بدن شما می‌گذارد؟

آنچه هنرمندان و معماران دکوراسیون داخلی به‌تازگی به آن پی برده‌اند، تأثیری است که رنگ‌ها می‌توانند بر خلق‌وخوی افراد داشته …

ادامه مطلب >
هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هر آنچه باید از هاون نمک بدانید

هاون یا هونگ وسیله‌ای است که از گذشته تاکنون در آشپزخانه‌ها کاربردهای فراوانی داشته است. همه شما قطعاً در خانه …

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *